Rezultatele Campionatului Național Universitar de Karate

karate1 (3) karate2 (2)

Careianul Bartincki Attila a cucerit două medalii de bronz în cadrul Campionatului Național Universitar de Karate, competiție ce s-a desfășurat duminică, 2 aprilie, la Sala de Jocuri a Universității Naționale de Educație Fizică și Sport din București. Au fost prezenți peste 100 de sportivi din 29 de universități.

La acest Campionat Universitar au participat studenții români practicanți de Karate sau discipline de arte marțiale, indiferent de instituția de învățământ superior de unde aceștia provin.

Bartincki Attila, a reprezentat cu succes Facultatea de Educație Fizică și Sport al Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca.

Sportivul careian a cucerit două medalii de bronz la probele de Kata masculin, respectiv Kumite -60 kg.

Acest eveniment a fost organizat, în parteneriat, de către:Federația Sportului Școlar și Universitar (MECS), Universitatea Națională de Educație Fizică (UNEFS) – București și Federația Română de Karate (FRK), C.S.U. UNEFS București.

 

 

 

Share Button

S-au comunicat rezultatele oficiale ale concursului de dans sportiv “Cupa Cetate Ardud”

cupa cetate ardud dansSâmbătă, 25 Martie, Orașul Ardud, Casa de Cultura “Dr. Augustin Mircea” și Clubul de dans sportiv Dans Club`92 au organizat a doua ediție a competiției de dans sportiv “Cupa Cetate Ardud”. Organizatorii sunt bucuroși de numeroasele reacții pozitive din partea tuturor participanților, oficialilor și invitațiilor.

La startul competiției au fost înscriși peste 350 de sportivi, în total competiția însumând 30 de categorii de vârsta și clase diferite de dans sportiv.

Cei care au fost prezenți au fost plăcut impresionați de decorul de poveste. Mesele din jurul ringului au fost decorate tradițional. La premieri și-au făcut apariția mascotele Mickey și Minnie, ringul de dans sportiv a fost comandat de la Reghin, un ring din lemn masiv cu decoruri superbe, sala s-a transformat într-un loc de vis, elegant, cu oameni frumoși și pozitivi. Una dintre surprize a reprezentat-o și un stand foto cu covor roșu unde toți participanții și-au făcut poze gratis, având la dispoziție și props-uri amuzante cu ochelari, mustăcioare, buze, măști de minioni, super eroi, și așa mai departe.

Atracția și momentul cheie a reprezentat-o Festivitatea oficiala: defilarea perechilor de la categoriile de Open, discursurile oficialilor, cele două dansuri de grup susținute de peste 50 de sportivi din Ardud și Satu Mare de la grupele de începători și grădinițe, antrenați de doamna Gabriela Maria Merghes, și nu în ultimul rând :  8 fete superbe, și 8 băieți eleganți, care împreună formează Formația de dans sportiv NIKA TEAM din Ucraina ne-au oferit un moment  de SHOW LATINO DE FORMAȚII. Echipa de 8 perechi coordonata de dna Oleksandra Myshko, arbitru international de dans sportiv, a reușit ca în 2016 să devină echipa campioană a Ucrainei la categoria de Formații Latino, și au reprezentat cu mândrie țara la Campionatul Mondial. Dacă anul trecut am avut show cu Veronika Myshko si Volodymyr Lyatov, perechea  campioană a Ucrainei la categoria de adulți de 9 ori, anul acesta am invitat 8 perechi care urmează aceeași rețetă de succes. Din Uzhgorod și Beregovo au participat la competiție 13 perechi, reprezentând așadar prima competiție din Satu Mare cu participare internațională. Mai mult, aceștia au fost foarte încântați de nivelul ridicat al organizării : toți sportivii finaliști au fost premiași cu cupe, medalii, diplome și cadouri substanțiale.

Organizatorii doresc sa le mulțumească celor 30 de oficiali din țara, deoarece anul acesta conform Regulamentului Federației Române de Dans Sportiv, perechile participante au acumulat un număr dublu de puncte datorită faptului că am avut suficienți arbitrii invitați de la o distanta de peste 250 de km.

Totodata, evenimentul nu ar fi putut avea loc fara prezenta sponsorilor : INEDIT, AVON, Hotel Dana , ApaServ,  Farmacia Althea, Fantezia Décor, Crystal-Fashion, Motel Yago, TrioTex, SC. Molnar Total KZD.SRL,  partenerilor media : Gazeta de Nord-Vest, Informatia Zilei, ITV, Actualitatea Satmareana, Sport.Ro, Portalsm.Ro, TV1Satu Mare, Satmareanul, Nord-Vest TV, ObiectivSM,  Satu Mare On Line,  FrissUjsag, parintilor sportivilor si voluntarilor.

Organizatorii  doresc să îi felicite  pe toți concurenții participanți la cea de-a doua ediție a competiției naționale Cupa Cetate Ardud și se bucură foarte mult de mobilizarea perechilor grupei de performanță care au dominat toate categoriile la care au participat, dar și de debutul frumos și îmbucurător pe care l-au avut sportivii grupelor de începători, care, deși fac dans sportiv de putin timp, s-au pregătit și au avut rezultate pe măsură.

Așadar, palmaresul sportivilor din Ardud și Satu Mare, aparținând la Dans Club `92, condus de antrenorii Ioan și Gabriela Mergheș, s-a îmbogățit cu noi medalii:

3  clasari pe cea mai inalta treapta a podiumului ( locul I)

Pop Tudor – Crisan Ana Maria Mihaela – locul I la Debutanti 4-7 ani 1 dans si   loc I la Debutanti 4-7 ani 2 dansuri

Czumbil Ernest – Czumbil Sonia-Loc 1 la Precompetitional 3 dansuri 10-11 ani

 2 clasari pe locul al II-lea

Ienutas Mihai – Ardelean Andrada – locul II la clasa D Standard 16-18 ani

Crisan Ana Maria – locul II la Fete Solo 4-7 ani

2 clasari pe locul al III-lea:

Ienutas Mihai – Ardelean Andrada – locul III la clasa D Latino  16-18 ani  si Open Basic Standard 16-18

 9 CLASARI IN FINALE :

Tamas Norbert – Barar Alexandra Carla –loc 6, Open Basic Standard 12-13 ani

Andreica Andrei – Rusu Karina Ariana  – loc 7-clasa E12-13 ani

Rusu Luca – Popescu Oana loc 4 – Debutanti 2 dansuri 8-9 ani , locul 6 – Debutanti 1 Dans 8-9  ani

Vezentan George – Gheorghioi Anacarina  locul  4 – Debutanti 2 dansuri 4-7 ani, locul 6 Debutanti 1 dans 4-7 ani

Golban Andrei – Golban Nicoleta  locul  5 –  Debutanti 2 dansuri 4-7 ani

Doroftei Cristian – Olah Reka  locul 6 – Debutanti 2 dansuri 4-7 ani

Stan Codruta – locul 7 – Fete Solo 12-15 ani

Urmatorii copiii au avut debutul pe ringul de dans sportiv, dupa cum urmeaza:  la categoria Debutanti 1 dans 4-7 ani : Melan Luca – Hail Sofia (locul 7), Golban Andrei – Golban Nicoleta (locul 8), Doroftei Cristian – Olah Reka (locul 9)

Debutanti 1 dans 8-9 ani: 3 perechi la egalitate :Bezdeg Matias – Molnar Aliz Abigel (locul 8), Gardos Rafael – Pop Rafaella (locul 8), Vezentan George – Anitas Lorena (locul 8)

Debutanti 1 dans 10-11 ani : Schupler Roland – Nemes Vivien (locul 9), Szulczer Darius – Szulczer Andrea (locul 13), Turdeanu Daniel – Turdeanu Iulia (locul 16)

Debutanti 2 dansuri 8-9 ani: Gardos Rafaele – Pop Rafaella (locul 8), Donca Matei – Sipos Teodora (locul 9), Bezdeg Matias – Molnar Aliz Abigel (locul 10)

Fete Solo 4-7 ani : Gheorghioi Anacarina (locul 8), Hail Sofia (locul 11), Podina Yasmina Maria (locul 14), Buzila Flavia (locul 15) Todoran Ilaria (locul 16),  Hudac Andrea (locul 17) , Golban Nicoleta (locul 17), Olah Reka (locul 17) , Pop Georgiana ( locul 20)

Fete Solo 8-9 ani:   Popescu Oana ( locul 9), Sipos Teodora (locul 15), Popa Medeea (locul 16), Socaciu Andra (locul 17) , Anitas Lorena (locul 17)  Molnar Aliz Abigel (locul 17), Pop Rafaella (locul 22), Turdeanu Iulia ( locul 25), Todoran Antonia (locul 25), Menhard Stefania (locul 28)

Fete Solo 10-11 ani: Nemeș Vivien (locul 10), Vereș Giulia ( locul 16), Marinca Maria ( locul 16), Banc Claudia (locul 19), Oanță Georgiana (locul 19), Szulczer Andrea Marcela  (locul 19) .

Share Button

Clubul „Zanshin” a cucerit 16 medalii la Campionatul Național de Karate

Sâmbătă, 11 și duminică, 12 martie, a avut loc la Târgoviște, Campionatul Național de Karate WUKF, ediția 2017.

ianis si stefan Ariana

Competiția a fost organizată sub egida Federației Române de Karate WUKF și a avut o participare record, adunând 840 de sportivi reprezentând 62 de cluburi din țară.

Clubul Karate Zanshin Satu Mare a participat cu un lot format din 18 sportivi, care la finalul competiției au reuşit să aducă acasă 16 medalii, dintre care opt titluri de campioni naționali , două de vicecampioni naționali și patru de bronz.

Rezultatele obținute sunt remarcabile având în vedere numărul de concurenți aliniați pe tatami la categoriile în care au concurat sportivi sătmăreni a depășit de multe ori 30-40 de sportivi luptând de 5-6 ori pentru a câștiga categoria.

Sportivii antrenați de Nicolae Kovacs, Florin Curileac și Igor Bălăcescu au obținut următoarele rezultate:

Ticovan Alexandra- Dublu Campioan National

– Kumite 9 ani feminin – loc 1

– Kumite echipe 9-10 ani feminin – loc 1

Ardelean Horea – Dublu Campioan National

– Kumite 10 ani masculin –loc 1

– Kumite echipe 9-10 ani masculin- loc 1

Iva Ariana – Dublu Campioan National

– Kumite 10 ani feminin – loc 1

– Kumite echipe 9-10 ani feminin – loc 1

– Kumite echipe fete 11-12 ani feminin – loc 3

Borhidan Iannis – Campion National

– Kumite 7 ani masculin – loc 1

Mare David  – Campion National

– Kumite 11  ani masculin – loc 1

– Kumite echipe 11- 12  ani masculin- loc 3

Lazin Rybanna– Campion National

– Kumite 15-17 ani , -50 kg feminin – loc 1

Lemak Hanna– Campion National

– Kumite Shobu Ippon 15-17 ani , Open – loc 1

Ulici Paula – Campion National

– Kumite echipe fete 13-14 ani feminin – loc 1

– Kumite 13-14ani, + 150 cm, feminin – loc 2

Batori Jenifer – Campion National

– Kumite echipe fete 13-14 ani feminin – loc 1

– Kumite 13-14ani, – 150 cm, feminin – loc 3

Muresan Teodora  – Campion National

– Kumite echipe  9-10 ani feminin – loc 1

– Kumite 9 ani feminin – loc 3

Rusu Teodora  – Vicecampion National

– Kumite 12  ani ,-150 cm, feminin – loc 2

– Kumite echipe 11-12 ani feminin – loc 3

Rusu Stefan- locul 3

– Kumite 7 ani masculin – loc 3

Imre Levente- locul 3

– Kumite echipe 11- 12  ani masculin- loc 3.

Evoluții merituoase au avut și sportivii Mare Adrian, Chira Mihai, Batori Patrick, Feher Evelin și Ardelean Marcus.

 

 

 

 

 

Share Button