Studenții de la Universitatea din Ujgorod au câștigat argintul și aurul la campionatul național de Powerlifting

sport (56) sport 1 (4) sport 2 (2)La Complexul Sportiv de la Universitatea Națională de Est din orașul Luțk, în acest week-end s-a desfășurat campionatul național de Powerlifting clasic între tinerii de toate categoriile de vârstă, la care au participat și 18 sportivi transcarpatieni.

Printre femeile din categoria de greutate de până la 63 kg, Ecaterina Plis din Mukacevo a câștigat medalia de argint cu rezultatul 365 kg, care pentru prima dată a îndeplinit standardul de maestru al sportului din Ucraina, și a stabilit două recorduri naționale (150 și 155 kg), depășind rezultatele anterioare cu 10 kg .

Olexii Yakimenko de la Universitatea din Ujgorod a reușit să câștige medalia de argint (467,5 kg) la categoria de greutate până la 66 kg, iar colegul său de la aceeași instituție Maxim Ofitsynsky a câștigat aurul cu 595 kg.

Echipa de la Universitatea Națională din Ujgorod  s-a clasat pe locul trei în clasamentul universităților din țară, iar Maxim Ofitsynsky a câștigat dreptul de a reprezenta Ucraina și Universitatea din Ujgorod la Cupa Mondială a Studenților care va avea loc vara viitoare în Republica Cehă.