Turneul național de lupte greco-romane a avut loc la Vinogradiv

turneu 1

????????????????????????????????????

Deschiderea oficială al celui de-al  IX-lea turneu național de lupte greco-romane, între băieți și fete în memoria luptătorului transcarpatian Stepan Kutlana și celebrului antrenor Emil Kudrona a avut loc în data de 16 septembrie în localitatea Onok.

Turneul s-a desfășurat în sala de sport a școlii din satul Onok.

Turneul a fost organizat de Departamentul de Tineret și Sport al ARS Transcarpatia, administrația raională Vinogradiv și Departamentul de Educație, Tineret și Sport al ARS Vinogradiv.

La competiții au participat 20 de echipe, mai mult de 200 de participanți din Ucraina și Belarus. Sportivii au concurat în 26 de categorii de greutate. Cea mai puternică echipă a fost cea din Vinogradiv, care a câștigat șase medalii de aur, șase de argint și 16 medalii de bronz.

“Aceste rezultate le-am realizat datorită muncii asidue depuse de antrenorii școlii sportive raionale”, a spus directorul școlii sportive Ivan Borșoș.

Aceste competiții au fost una din etapele de selecție pentru participarea la campionatul Ucrainei de lupte greco-romane care vor  avea loc în perioada 24-27 octombrie 2017 la Ujgorod, comunică ARS Vinogradiv.