Українців, які тікали від російських снарядів, до своїх осель закарпатці приймали без вагань, а волонтери об’єднувалися, щоб нагодувати, зігріти та забезпечити першими необхідними речами всіх вимушених переселенців.

Як розповідає “Суспільне Ужгород”, з перших днів російського вторгнення на залізничному вокзалі в Ужгороді вимушених переселенців зустрічали волонтери, котрі допомагали знайти житло, а також проводили до лікарів і психологів, розповідали необхідну інформацію.

Тоді ж у березні створили місця для тимчасового перебування. Це були школи, садочки, будинки культури, хостели, спорткомплекси тощо. Закарпатські підприємці на другий день повномасштабного вторгнення, 25 лютого, об’єдналися і почали готувати їжу для переселенців.

“Ми не обирали нічого, нас посадили в потяг і ми їхали навмання, куди довезуть. Ми тоді ще були хворі після COVID-19, то ми просто сюди приїхали. Ми вдячні людям Закарпаття, котрі нас тут зустріли, допомогли, поселили, дали прихисток. Ми вже повністю вивчили місто. Зараз за можливості допомагаю в школі”, — розповів Юрій Луцев.

Мирослав Кабацій — дитячий ортопед-травматолог. На Закарпаття приїхав з Києва 24 лютого. Зараз чоловік живе в будинку батьків в Мукачеві, звідки він родом. Мирослав працює у Мукачівській лікарні святого Мартина.

“Мене підняли раненько, щоб я виїжджав з міста. Тоді в мене були назначені операції і перший пацієнт, котрого я мав оперувати, був із Закарпатської області. Керівництво, враховуючи мою домашню ситуацію, порекомендувало мені виїхати. Добирався я сюди півтори доби. Я, як закарпатець, завжди мріяв вернутися додому. 25 років тому ми потрапили з дружиною в аварію, через що в неї був переломовий вивих шийного відділу хребта, тому вона в мене на руках за цей час. Через неї я і прийняв рішення, що приїду сюди. Я не думав взагалі іти на роботу. Мирослав Гаврилович Гавришко мені зателефонував мені зателефонував і каже: “Ви тут?”. Кажу, що тут. Він питає, чи не хотів би працювати. Я кажу: “Я зможу там на день-два виходити на роботу, якщо це потрібно для пацієнтів”. Так і сталося”, — згадує лікар.

На Закарпаття приїжджали й підприємці з інших регіонів. Сюди вони релокували свій бізнес. Наразі в області є близько 440 таких підприємств. Подружжя Юрій та Марія Капінуси — переселенці з Харківської області. В Ужгороді у квітні відкрили власну пекарню.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Закарпатську область приїхали близько 600 тисяч вимушених переселенців. Для понад половини з них Закарпаття стало другим домом.

Share Button