Волохи в Україні матимуть румунську церкву:

Нещодавно було освячено камінь, де буде збудована румунська церква в селі Порошково, селі, де живуть українці, цигани  та волохи. Румунська церква буде збудована за благословенням IPS Феодора з Мукачева. «Нова церква буде в тому ж дворі, де  літня школа. Це єдиний участок  землі, який у ми маємо, і ми намагаємось використовувати його  для побудови справжнього культурного центру. Спочатку ми думали лише про школу, ми не думали будувати  церкву, а так як  волохи, ті, хто залишився православним і не став здобиччю сектантського прозелітизму, хотіли мати школу рідною мовою, тоді вони сказали, що  люди дуже хочуть церкву рідною мовою,  тому прийшла ідея нової церкви, тепер, нарешті, я бачу, що це буде втілено в життя “, – сказав батько Ефтімій  Мітра, той, робить особливі зусилля для того щоб  витягти волохів  з анонімності. ” Оскільки соціальний центр буде називатися «Мати Господня – радість для бідних  та засмучених», ми думали, що і церква  буде мати  таке храмове свято. Але митрополит вирішив  що вона буде присвячена  Святому Пророку Іллі саме тому, що Святий Пророк Ілля був тим, хто виявив обман брехливих пророків “, – пояснив отець Мітра. Волохи  прийняли пропозицію митрополита, тож посвячення  відбудеться 2 серпня за старим календарем, коли святкуватиме пророка  Іллю милостивого. “Якщо ми зможемо за допомогою Бога заробити гроші, волонтери хочуть залити фундамент для майбутньї , закликати митрополита освятити фундамент майбутньої церкви”, – каже Ефтімі Мітра.  Волохи  попросили  благословення митрополита  Федора з Мукачева, який схвалив будівництво православної церкву для волохів, яка б служила рідною мовою, тобто румунською мовою », – розповідає священик.

Наприкінці заходу священик Мітра  звернувся до громади з привітанням ,  подякував  волохам  за їх ініціативу підняти свою церкву на румунській мові:  “Оскільки Христос був бідною людиною, він народився в яслях для  волів та корів у печері і жив у матеріальній бідності. Натомість він був дуже багатим духом, у величезному духовному багатстві, ми,  земні люди, не можемо цього зрозуміти. Це також заклик для Волхів, щоб вони не спокушалися матеріальними обіцянками, коли їм пропонують іншу віру, іншу релігію “, – пояснює він.

Священик  запропонував віруючим модель Ісуса як зразок життя в їх новій парафії. “Якщо вони слідуватимуть за Ним, вони будуть жити і збагачуватися духовно; якщо ні, то інші скористаються їхньою  бідністю і приведуть їх до руйнування. Можливо, однією з причин того, що митрополит Мукачівський погодив  це будівництво , – це сектантський прозелітизм, який зараз добре відчувається в громаді, скориставшись їх бідністю », – сказав священик Мітра. Отець Ефтіміє Мітра каже, що він та двоє інших священиків із села будуть служити один за одним. “У нас була домовленість з двома священиками з села , що, поки ми не знайдемо священика румуна , вони також будуть тут служити. Ми  підтримуватимемо роботу в церкві, поки не знайдемо  священика для  волохів», – говорить він. На закінчення отець Мітра підкреслює, що ця церква допоможе волохам краще позиціонувати себе в суспільстві.. “Волохів  більше не будуть  нехтувати. Через Православну церкву вони матимуть тісніші зв’язки з українцями у цій місцевості, які також є православними, визначаючи себе одночасно громадянами України румунської етнічної приналежності та православної релігії. Досі вони  були ніким, вони були забуті в історії. Якщо українці православні від свого коріння, а румуни православні від свого коріння, між румунами з Порошково та українськими громадами, православними за походженням, налагодяться тісніші зв’язки, що є великим кроком для нас “, – додав він. ,

На початку 1990-х  вперше випадково згадали про  існування  волохив.  Науковець румун   виявив   їх, зазначивши, що місцеві жителі села, куда він випадково потрапив,  розмовляють майже однаковою з ним мовою. Однак волохи тривалий час були маргіналізовані, більшість з яких були задоволені тими крихітками яки отримували  як  соціальну допомогу, яку надає українська держава  для багатодітних родин. Мало хто з них  навчалися  у  вищіх навчальних  закладах, а більшість дітей не вміють читати та писати. Після кількох візитів до цієї ї громади отець Ефтімій Мітра вирішив покращити становище волохів,  заявивши, що волохи мають румунське походження. Історія волохів  почалася кілька століть тому, сказав отець Ефтімі Мітра в інтерв’ю. «Негаразди долі того часу змусила їх відступити так далеко від свого народу, коли після поразки селянських повстань у Трансільванії, війском  австрійського імператора, вони були змушені стати на шлях вигнання (на північ). Трансільванія тоді перебувала під окупацією Габсбургів. Назва волох / валах походить з середньовіччя,  так називали  латиномовних  слов’янських народів », – зазначив він. На пожертви ізольованій громаді румунів / волохив  з України (для будівництва  румунської школи та зведення першої церкви) керівництво Асоціації DOR DE VATRĂ( Туга по Бітьківщині) вирішило відкрити рахунок у кооперативному центральному банку CREDITCOOP, у місті Дева, Румунія.

 

Share Button