Міський голова Богдан Андріїв зустрівся напередодні із головним рабином Ужгорода та Закарпаття Менахемом Менделем Вільгельмом та його дружиною Рабаніт Сарою Вільгельм. Разом із начальницею управління у справах культури, молоді та спорту міськради Аллою Чернобук побували в обласному благодійному фонді «Євреї Закарпаття».

Поспілкувалися про життя єврейської общини та важливість у такі складні для України часи берегти традиції. Менахем Мендель Вільгельм розповів міському голові про діяльність організації, офіс якої знаходиться на вулиці Руській.  Тут, зокрема, розміщена синагога, єврейський дитячий садок, їдальня з кошерною їжею.

Ця синагога – єдина діюча синагога та громадський центр для ужгородської єврейської діаспори. Після Другої світової війни ця синагога стає єдиним єврейським молитовним домом, оскільки з приходом радянської влади ужгородська православна синагога – зараз це обласна філармонія – була ліквідована. Залишилася табличка, яка була на стіні колишньої синагоги, її зберігають на вулиці Руській.

Велику увагу у єврейській общині приділяють вихованню дітей та молоді. У дитячому садочку зараз 14 вихованців – від 1,8 року до 6 років, а взагалі можна залишати дітей від трьох місяців, якщо батьки вирішать працювати. Дітей навчають івриту, єврейських традицій, є заняття з математики, музики, шахів та ін. Англійську мову, до речі, викладає вчителька, яка очолювала єврейську школу у Донецьку і переїхала до Ужгорода у 2014 році.

18 грудня о 17:30 в Ужгороді біля обласної філармонії запалюватимуть першу ханукальну свічку, на подію запрошують усіх містян. Свято дива та перемоги у війні між святістю і нечистотою – Хануку – відзначають на 25-й день єврейського місяця кіслев. Цього року його початок припадає саме на 18 грудня. Кожного вечора юдеї обов’язково запалюють свічку. Упродовж святкувань щодня їх кількість збільшується. Якщо в перший вечір на підвіконні горітиме лише одна свічка, то в останній – уже вісім..

Share Button