Клімкін про Закарпаття: «українські угорці не відчувають себе вдома в Україні»

Екс-міністр закордонних справ прокоментував останні події в українсько-угорських відносинах, зокрема приїзд міністра МЗС Петера Сійярто до Києва на перемовини з українськими високопосадовцями.

– І ще раз про Угорщину. Точніше про Закарпаття. Всі обговорюють лише, як українським угорцям опанувати українську. Цього замало! Вони всі мають стати повноцінними українськими громадянами. Не втрачаючи, звісно, своєї ідентичності. Для цього, крім достойного рівня знання української, їм потрібні базові знання української історії, географії, основ держави і права, – наголосив Клімкін.

За його словами, якщо комусь заважає кількість цих предметів можна об’єднати їх в один – умовно “українська мова та українознавство”:

– Слід домовитися з угорцями, як вони будуть викладатися і які критерії контролю якості. Це принципово! А скільки це буде відсотків від загальної освіти 30, 40 чи 60 – це насправді не головне. Тим більше, що в нас якісної шкільноі освіти за межами міст (та й в містах теж) майже не існує.

– Я багато разів був на Закарпатті і бачив, як українські угорці не відчувають себе вдома в Україні, їм не вистачає розуміння країни, громадянами якої вони є. Ми маємо в цьому допомогти, інакше частина Закарпаття остаточно перетворитися на угорський анклав, – підкреслює Клімкін.

За його словами, коли приїжджаеш туди: прапори над органами влади не тільки українські, але й угорські, та й живуть там за угорським часом:

– Щоб вони почали жити за нашим потрібно почати комплексно працювати з національними меншинами, а в нас як не було, так і немає єдиного центру вироблення політики та її реалізації. Якщо його немає в нас, то домінувати на нашій території будуть інші. Як зараз відбувається з українськими угорцями на Закарпатті.

 

 

Share Button