Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до новообраних депутатів низки місцевих рад щодо необхідності скасувати рішення про функціонування регіональних мов.

За його словами вони суперечать чинному законодавству України. Відповідно омбудсмен направив листа до Генерального прокурора України щодо забезпечення скасування відповідних рішень у судовому порядку.

“Попри те, що закон «Про засади державної мовної політики» визнаний неконституційним ще у лютому 2018 року, рішення окремих обласних, міських, сільських та селищних рад у Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій областях досі не скасовані”, – зазначив Тарас Кремінь.

За його словами, відповідно до частини сьомої статті 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який набрав чинності 16 липня 2019 року, статус української мови як єдиної державної передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

“Відповідно до закону, усі органи державної влади та місцевого самоврядування, мали у шестимісячний термін з дня набрання чинності цього закону, забезпечити приведення своїх нормативних актів у відповідність. Проте, окремі органи місцевого самоврядування й досі цього не зробили, а в деяких з них ведеться діловодство та навіть прийняття рішень здійснюється виключно регіональною мовою, що є прямим порушенням чинного законодавства”, – підкреслив Тарас Кремінь.

За його словами “забезпечення належного функціонування державної мови – це інструмент об’єднання українського суспільства, засіб зміцнення державної єдності та територіальної цілісності України, її незалежності та національної безпеки”.

Нагадаємо, що у 2012 році Закарпатська облрада визнала особливий статус угорської, румунської та русинської мов, посилаючись на статтю 7 Закону України “Про засади державної мовної політики”.

Президент Янукович підписав Закон №5029-VI “Про засади державної мовної політики” 8 серпня 2012 року. Закон передбачав встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова.

Зокрема однією з перших на Закарпатті Берегівська міська рада ухвалила рішення, згідно з яким надала угорській мові статусу регіональної. Незабаром й Берегівська райрада надала угорській мові статус регіональної.

У свою чергу статус регіональної російській мові надали обласні ради – Донецька, Запорізька, Луганська, Одеська, Херсонська, Дніпропетровська, а також міські Ізмаїльська, Одеська і Севастопольська ради. 20 серпня статус регіональної російській мові надала Харківська міська рада, 21 серпня – Миколаївська і Херсонська, 6 вересня – Луганськ, 12 вересня – Дніпропетровськ.

Share Button