Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг”.

“Повномасштабна агресія Росії проти України відчутно вплинула на сприйняття ідеологічних питань, особливо пов’язаних зі “спільною” радянською історією”, — зазначають соціологи.

За їхніми словами, результати багаторічних спостережень в Україні та Росії підтверджували рух громадської думки у протилежних напрямках щодо історичного минулого.

“Прикладом цього є показник ностальгії за розпадом СРСР: у Росії за останні десять років він здебільшого зростав (з 2010 року показник зріс з 55 до 63%), в Україні – знижувався (з 2010 року з 46% до 11%). В результаті, на місце колись значимих та нав’язаних радянською пропагандою історичних постатей почали повертатися українські національні герої та символи”, — йдеться у публікації.

Відтак станом на кінець квітня 2022 року в Україні зафіксований найнижчий в історії спостережень показник ностальгії за розпадом СРСР — 11%. Не жалкують через розпад Радянського Союзу абсолютна більшість респондентів – 87%.

При цьому однією із ключових змін в історичній пам’яті стала переоцінка ставлення до Дня перемоги 9 травня.

“Якщо до 2022 року це свято абсолютною більшістю (80%) дорослого населення сприймалося як таке, що має значимий особистий символізм, то у 2022 році для значної частини опитаних воно перейшло у розряд пережитків минулого (36%), або ж буденності (23%)”, — повідомляють дослідники.

Водночас українці сприймають чинний політичний режим в Росії як диктатуру (41%) та фашизм (37%).

“Це — основні характеристики, якими описують українці сучасний політичний режим в Росії. Ще 10% характеризують російський режим як нацизм”, — зазначається в повідомленні.

Окрім того, нині 92% опитаних за національністю ідентифікують себе як українці, 5% вважають себе росіянами, 3% – представниками інших етносів.

“Цікаво, що з 2008 по 2014 роки спостерігався сталий національний розподіл: біля 83% вважали себе українцями, біля 15% – росіянами. Після окупації Криму та частини Донбасу у 2014 кількість респондентів, котрі ідентифікували себе як росіяни зменшилася до 11%, а кількість українців зросла – до 87-88%. При цьому за останні вісім років кількість тих, хто вважав себе росіянами, поступово зменшувалася”, — зауважили соціологи.

Опитування проводилось 27 квітня 2022 року. Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%.

Share Button