Письменник Михайло Трайста: спілкуюся румунською, але молюся українською

В УжНУ спілкувалися з відомим українським письменником Румунії Михайлом Трайстою

9 грудня до студентів філологічного факультету спеціальності «Українська мова та література» завітав громадський діяч, заступник голови Союзу українців Румунії, відомий український письменник Михайло Трайста.

Розпочала захід завідувачка кафедри української літератури, професорка Валентина Барчан, яка представила студентам Михайла Трайсту та його дружину Валентину, а також коротко ознайомила студентів із життям митця.

Відтак слово мала аспірантка УжНУ Мар’яна Вотьканич, котра досліджує художній доробок Михайла Трайсти. Науковиця розповіла про ключові моменти творчості письменника, відзначила деякі факти з його біографії, зокрема те, що пан Трайста є автором понад тридцятьох книг, написаних українською та румунською мовами. Також зауважила, що найбільше реалізувався письменник якраз у жанрі малої прози: пише оповідання та новели.

Далі говорив сам письменник. Пан Михайло не акцентував уваги на своєму доробку, а більше розповідав про Союз українців Румунії. Прозаїк також привіз із собою зразки періодичних видань, які випускає організація, зокрема «Дзвоник» – для дітей, «Наш голос», двотижневик «Український вісник», «Вільне слово» тощо. Кожен письменник, до слова, може видавати 2–3 книги на рік.

Згадав Михайло Трайста і про свою перекладацьку діяльність, адже перекладає твори сучасних українських письменників, наприклад, Андрія Любки, Галини Тарасюк.

Насамкінець пан Михайло розповів про те, як живуть українці в Румунії.

Також присутні мали змогу поставити гостеві запитання. Безумовно, зустріч виявилася цікавою та пізнавальною насамперед для студентів, які відвідали цей захід.

Присутні зазначили – є інтрига, є сюжет і дуже «смачна» екзотика: незвичні імена, їжа, одяг тощо. А ще надзвичайно добре вдалося передати взаємини різних народів – ромів, євреїв, українців та ін.

Довідка:

Михайло Гафія Трайста народився 1965 року в Румунії на Мараморощині у селі Верхня Рівня.

Закінчив факультети журналістики та філософії Універститету ім. «Спіру Гарет» та філологічний факультет Бухарестського університету, там же – мастерат «Міжкультурні комунікаційні стратегії», зараз є докторантом Культурної школи мов та літератур Бухарестського університету.

Письменник, журналіст, редактор журналу українських письменників Румунії «Наш Голос», головний редактор журналу «Mantaua lui Gogol» («Шинель Гоголя») та редактор літературного журналу Спілки письменників Румунії «Волоська Ротонда».

Письменник зазначає – на його рідній Мармарощині за українську культуру можна не переживати – вона в повній пошані.

Там функціонують Союз українців в Румунії, Товариство імені Шевченка, є український ліцей. Крім того – видають п’ять журналів: чотири українською, п’ятий – румунською про українців.

Добре йдуть справи і з літературою. Сам пан Михайло приїхав презентувати свою книгу «Конокрадська честь».

Share Button