Про це йшлося у звіті, який напередодні розглянули на черговому засіданні виконкому міської ради.

Зазначалося, що крім безпосередніх контактів, обміну досвідом, колективами між містами, у рамках співпраці неодноразово залучалися міжнародна технічна допомога, фінансові інструменти та програми співпраці Європейського Союзу, фондів окремих європейських країн та грантових коштів.

Із деякими містами, такими як Сомбатхей (Угорщина), Дармштадт (Німеччина) та Кошице (Словаччина) угоди про побратимство підписано вже понад 20 років тому.

Впродовж 2016-2018 років в Ужгороді реалізовано ряд проєктів міжнародної співпраці:

– «Створення центру тифлопедагогіки для дошкільних навчальних закладів у місті Ужгороді», підтриманий Slovak Agency for International Development Cooperation;

– «Створення медіа-центру учнівського парламенту міста Ужгород»;

– «Відкриття центру арт-терапії у м. Ужгород», підтриманий Slovak Agency for International Development Cooperation;

– «Покращення санітарних умов у дитсадках міста Ужгород», підтриманий Посольством Японії в Україні;

– «Ярослав-Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст-побратимів» за програмою транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2007-2013»;

– «SK-INFO-UA інновативні інформаційні продукти транскордонного співробітництва» в рамках Норвезького фінансового механізму та уряду Словаччини.

Завдяки співпраці з містами-побратимами відновлюються історичні зв’язки між містами та регіонами, розірвані внаслідок історичних та політичних подій; налагоджуються особисті контакти, обмін досвідом між людьми, організаціями та установами тощо. Це дало змогу провести в Ужгороді спільно з УжНУ «Міжнародний консорціум університетів»; взяти участь у «Днях України» та «Днях Ужгорода» в Кошице (Словаччина), представити потенціал міста на туристичних виставках-ярмарках у Братиславі та Києві. Ужгородські підприємці представляли нашу культуру на Різдвяному ярмарку у Дармштадті та Кошице. У містах-побратимах виступали наші творчі колективи – танцювальні «Бліц» та «Джерельце Карпат», фольклорний ансамбль «Ужгород», а у нас – оркестр філармонії Дебрецена, митці з Китайської Народної Республіки, фольклорний гурт «Гнояне» зі словацького Міхаловце, словацькі гурти «Карпатія», «Касовія», «Чарніца» та інші.

Зараз в Ужгороді реалізовуються 3 грантові проєкти у партнерстві з містами-побратимами – словацьким Кошице, польським Кросно у рамках СОП «Україна-Польща-Білорусь» ЄІС 2014-2020 та ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

Ще 5 проєктів, спрямованих на покращення соціальної інфраструктури, безпеки мешканців, промоції культурної спадщини міста та екологічної сталості перебувають на етапі укладання грантових контрактів і до кінця 2019 року очікується початок їх реалізації та фінансування.

У співпраці з містом-побратимом Дармштадт (Німеччина) розроблено та подано на розгляд конкурсної комісії програми НАКОПА 2 проєкти – щодо сталого управління водними ресурсами та побутовими відходами в Ужгороді, покращення міської інфраструктури. Реалізація запланована на початок 2020 року.

Загалом за цими проєктами передбачено залучити понад 1,8 мільйона євро.

Під час офіційних візитів до міст-побратимів та візитів іноземних делегацій до Ужгорода постійно проводиться обговорення нових ідей співпраці та партнерських ініціатив, що у найближчому майбутньому стануть успішними проектами. Скажімо, нещодавно в Ужгороді відбулася зустріч з представниками уряду Словацької Республіки, обговорювалися можливості співпраці між словацькими та українськими муніципалітетами, організація проектів, спрямованих на більш активне залучення громадськості. Домовилися про впровадження наступного року першого спільного проекту у цій сфері – передачі досвіду реалізації громадського бюджету у словацьких школах для шкіл Ужгорода

У серпні цього року з керівництвом Ужгорода зустрілася офіційна делегація з китайського міста-побратима – Сіньчжоу. Її представники наголошували, що дуже зацікавлені в налагодженні економічного співробітництва.

 

Share Button