Частину 500-річних винних підвалів відкрили для туристів у селищі Середнє Ужгородського району. Виконувач обов’язків директора підприємства, якому належать підвали, Святослав Мельник розповів: працівники самостійно розчистили проходи. Вони були занедбані в радянські часи та до сьогоднішнього дня закриті для відвідувачів.

Катерина Мамонова — з Дніпропетровської області. Разом із сім’єю прийшла на екскурсію винними підвалами селища Середнє. Каже: вражена, як це могли зробити люди, які не мали сьогоднішніх технологій.

Середнянські підвали висічені в туфі — породі вулканічного походження, ще в ХVI столітті, — розповідає туристам головна технологиня виноробного підприємства Лариса Большакова. За її словами, багато людей приїжджають не на дегустацію, а тільки на екскурсію.

“Були у нас випадки, коли люди приходили і були шоковані, бо думали, що тут маленький підвальчик. Знаєте, прикро, коли приїжджають за тисячу кілометрів, виходять з автобуса і кажуть: “Ми не йдем, а що ми там не бачили – камінь і бочки?”. Я здивована, кажу: “Люди, ви їхали стільки, зайдіть і відчуйте..». І вони вже виходять під зовсім іншими враженнями”.

Лариса Большакова працює тут 50 років, добре знає не тільки історію підвалів, а й виноробство. За її словами, температура тут завжди 12 градусів, що ідеально підходить для вина. Його тут зберігають у дубових бочках.

Лариса Большакова розповіла, що раніше тут також був свій боднарний цех, де працювало 12 чоловік і все було зроблено їхніми руками. Тепер же у підвалах нові бочки.

“Останнім часом, — розповіла технологиня, — і Європа і Україна перейшли на цистерни з нержавіючої сталі. Ми вже 5 бочок таких купили. Вони практичні, зручні. Можуть стояти і без вина і не розсікаються. Але якщо це пояснити простою мовою – це як носити взуття зі шкіри чи замінника, зимою носити шубу норкову натуральну і штучну, — є різниця. Ось так для класичного виноробства – це тільки підвал і тільки дубова бочка”.

В радянські часи на підприємстві зменшили виготовлення вина. Багато бочок та різної техніки не використовувалися, їх списували та до цього часу зберігали в тих частинах підвалу, які сьогодні відкрили, — каже виконувач обов’язків директора виноробного підприємства Святослав Мельник.

“Завдяки персоналу, з їхньою допомогою, ми там все прибрали, повиносили гори сміття. Розчистили підвали протяжністю майже кілометр”.

За словами Святослава Мельника, в планах – розчистити ще оду частину підвалів та проводити там екскурсії для туристів.

Share Button