На Берегівщині нещодавно виникла суперечлива ситуація навколо історичної будівлі “Соляного дому”, що розташована у смт Вилок.

Містечко, яке раніше мало назву Уйлок вперше згадується в 1304 році. Саме через нього проходив відомий “Соляний шлях” – стратегічний продукт

з копалень Солотвина везли до Європи возами по дорогах та човнами по Тисі.

У 1417 році тут збудували кам’яний склад для зберігання солі, а потім була розташована своєрідна митниця, де збирали з перевізників податки. Нині будівля відома як “Соляний дім” (або “Будинок солі”) і довгий час стоїть пусткою, хоча раніше тут діяла школа.

Цього року навколо будівлі розгорнувся скандал. 8 квітня 2021 року будівлю разом з земельною ділянкою було передано у комунальну власність Вилоцької територіальної громади. Згодом, 17 червня, Берегівська районна рада скасувала своє рішення та вирішила винести будівлю на аукціон. Багатьом жителям населеного пункту це рішення прийшлося не до вподоби. Деякі звинуватили особисто голову районної ради у бажанні прибрати історичну будівлю до своїх рук.

У зв’язку з цим жителі мешканці селища навіть звернулися до Президента України з проханням захистити історичну пам’ятку та залишити її у власності громади.

23 вересня питання «Дому Солі» бурхливо обговорювалося на черговій сесії районної ради, відтак було вирішено провести круглий стіл, щоб майбутнє вказаного об’єкту вирішували саме у Вилоцькій територіальній громаді.

8 жовтня 2021 року у Вилку відбувся круглий стіл щодо питання подальшої долі «Будинок Солі» за участі голови Берегівської районної ради Карла Резеша, Вилоцького селищного голови Степана Ковача та представників депутатських фракцій у Вилоцькій селищній раді.

На зустрічі зазначалося, що попереднє рішення районної ради було скасовано через суд – через непорозуміння між депутатами та керівництвом селища.

В результаті учасниками обговорення було узгоджено та підписано текст меморандуму, спрямованого на передачу до Вилоцької комунальної власності «Будинку солі» та збереження його як об’єкта історико-культурного призначення – елементу історичного маршруту «Соляний шлях» на Закарпатті.

За словами Карла Резеша цей об’єкт історичної спадщини, згідно меморандуму, можна продавати або здавати в оренду лише із збереженням комплексу.

Нині Берегівська районна рада скликала позачергове засідання – для розгляду основного питання: а саме про передачу «Соляного дому» у власність громади. За це рішення депутати проголосували одноголосно.

Таким чином, громада місцевості, населена етнічними угорцями, відстояла своє історичне минуле. Найімовірніше, тут буде відкрито музей соляної дороги у співпраці з музеєм соляних шфхт, нещодавно відкритого в румунської територіальній громаді Слатина/Солотвино.

Share Button