
Informațiile au fost raportate la Ministerul Afacerilor Interne. Oamenii legii au reținut 63 de suspecți în decurs de patru luni, inclusiv străini, polițiști de frontieră și oficiali vamali, a precizat serviciul de presă.
„Membrii grupării infracționale au publicat informații despre posibilele transporturi în străinătate pe rețelele de socializare și au aranjat întâlniri cu clienții. Le-au propus bărbaților să-i transporte peste graniță pe un râu cu barca, înot în echipament de scufundări sau pe jos, ocolind punctele de control oficiale”, se spune în raport.
Costul serviciului este de la 1.000 la 20.000 de dolari de persoană. În total, indivizii au primit aproape 200.000 de dolari.
Reiese că 18 persoane au fost reţinute în Transcarpatia, 11 în regiunea Lviv, 14 în regiunea Cernăuţi, 10 -în Odesa. Doi contravenienţi au fost de asemenea reţinuţi în Vinnytsia şi unul în Rivne.
Oamenii legii au reținut că printre complici se numără un angajat al serviciilor vamale și de frontieră, care nu a introdus documentele în sisteme la trecerea frontierei.