Aur pentru o atletă din Ujgorod, la Campionatul European de Taekwondo

Campionatul  European de Taekwondo a avut loc în Spania, în perioada 23-28 noiembrie.

În echipa națională a Ucrainei a concurat și Dasha Korolovych, o atletă din Ujgorod, care a câștigat o medalie de aur istorică pentru regiunea transcarpatică și a devenit prima și singura campioană europeană la Taekwon-Do din Transcarpatia.

Dasha Korolovici a concurat la categoria -55 kg în rândul juniorilor de 16-18 ani, la categorie ea a avut 27 de participanți din 17 țări europene. Fata a susținut 4 lupte victorioase, învingând rivalele  din Slovenia, Norvegia, Irlanda și Suedia și a câștigat aurul istoric.

Atleta se antrenează sub îndrumarea antrenorului și a fratelui său Vladislav Korolovych și reprezintă clubul sportiv Ujhorod „Echipa Korolovych”.

În total, naționala Ucrainei a ocupat locul 6 între 29 de țări europene și peste 1.000 de sportivi, cu rezultatul a 3 medalii de aur, 1 argint și 2 bronz.