Brânza huțulă de oaie a fost înregistrată anul trecut în decembrie  ca primul produs ucrainean  cu  indicație geografică. Aceasta este o recunoaștere a unicității produsului și a apartenenței sale la o zonă geografică specifică – arealul huțulilor (regiunile Transcarpatia, Ivano-Frankivsk și Cernăuți).

Se deschid  multe posibilități pentru păstorii și producătorii locali: de la sporirea prețului brânzei la exportul ei potențial  către țările Uniunii Europene, deoarece acest produs este acum protejat de legislația europeană.

În același timp, este de așteptat ca popularizarea brânzei de oaie   să dea un impuls revigorării creșterii ovinelor în arealul huțulilor  și să contribuie la dezvoltarea turismului în regiunile montane. Astfel, brânza de oaie  va deveni un fel de cireașă pe tortul  „Drumului vinului  și savorii  din Transcarpatia”, care va ajuta la dezvoltarea turismului etnogastronomic.

Share Button