Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Satu Mare, Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare, și Casa Corpului Didactic Satu Mare, în parteneriat cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare în perioada octombrie 2022- iunie 2023 desfășoară prima ediție a proiectului „Călătorim păstrând tradiția” – Proiect Educațional Județean cu Participare Internațională.

Echipa de implementare este formată din – coordonatori: prof. Anișoara Boitor- inspector școlar general; prof. Constantin Oneț- director; prof. Anca Seucea – director adjunct; prof. înv. primar Denisa Ținca și membrii: Flore Aurica,  Nagy Delia, Boldan Raluca, Oșan Adela, Moraru Anca, Tarța Ioana.

Astfel, o primă etapă a proiectului s-a desfășurat  vineri 20 ianuarie 2023, în Galeria de Artă a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare prin gala de premiere a concursului de desene.

S-au strâns peste o sută de lucrări din județ (Municipiul Satu Mare, Negrești Oaș, Medieșu Aurit, Păulești), din țară (județele Arad și Suceava), participând și o unitate din Ungaria (Săcal). Concursul a fost fost structurat pe categorii de vârste, începând de la grupa mare până la gimnaziu (clasa a VIII-a).

În deschiderea evenimentului au luat cuvântul: Robert Laszlo – managerul C.J.C.P.C.T. Satu Mare; Alina Chiș –  din partea Inspectoratului Școlar Județean Satu Mare; prof. Constantin Oneț- directorul Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” Satu Mare; prof. Anca Seucea – director adjunct și prof. înv. primar Denisa Ținca – coordonatoarele proiectului de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Satu Mare.

Programul artistic a fost asigurat de către elevii Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” Satu Mare, coordonați de către: prof. Anca Seucea,prof. Adela Oșan și prof. Ioana Tarța.

         Acest proiect își propune revigorarea trecutului, sensibilizarea pentru folclor, credință, sporind deprinderea copiilor prin modalități diverse de exprimare, a tot ce este uman în forme aparent  neprețioase, și într-un limbaj accesibil căruia nu-i este necesar un cod special pentru a fi receptat. Prin activitățile educative ce se vor derula, în cadrul acestui proiect, se urmărește să se pună accent în mod special pe educația conform aspirațiilor și aptitudinilor copiilor, pentru păstrarea și conservarea tradițiilor din diferite localități locuite de români, în diferite țări, dorind să-și pună în aplicarea atât inteligența lingvistică, cât și cea muzicală, interpersonală sau cea spațial- artistică. Un specific al județului Satu Mare fiind multiculturalitatea, în cadrul acestui proiect s-au trimis lucrări din toate zonele etnofolclorice ale județului: cele românești, ungurești, svăbești, ucrainene și rrome.

TABEL NOMINAL CUPRINZÂND PREȘCOLARII ȘI ȘCOLRII

PARTICIPANȚI LA CONCURS JUDEȚEAN „MANDRU-I PORTUL POPULAR”

GRUPA MICĂ

NR. CRT.GRĂDINIȚĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVGRUPAPROF. COORD.PREMIU
1GPP GULIVERSATU MAREROMÂNIAOPRE MARIAMICĂRUS ANA-GYONGYParticipare
2GPP GULIVERSATU MAREROMÂNIAMANOLACHE IOACHIMMICĂRUS ANA-GYONGYII
3GPP GULIVERSATU MAREROMÂNIAJUHAS ANAYSMICĂRUS ANA-GYONGYParticipare
4GPP GULIVERSATU MAREROMÂNIACRĂCIUN MATEIMICĂHARSANYI RALUCAParticipare
5GPP GULIVERSATU MAREROMÂNIACIORBA MAIAMICĂHARSANYI RALUCAI
6GPP GULIVERSATU MAREROMÂNIACHIȘ LUCAMICĂHARSANYI RALUCAParticipare
7GPP NR. 7SATU MAREROMÂNIABAI MAYAMICĂACIU CRINAParticipare
8GPP NR. 7SATU MAREROMÂNIAZDROBA OLIVIAMICĂACIU CRINAParticipare
9GPP NR. 7SATU MAREROMÂNIAKERI VANESSAMICĂACIU CRINAIII
10GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAHOTCA SOFIAMICĂROMAN DIANA/DĂNUȚ RALUCAParticipare
11GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAPOPTILE MAUELAMICĂROMAN DIANA/DĂNUȚ RALUCAParticipare
12GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAPOP ANASTASIAMICĂROMAN DIANA/DĂNUȚ RALUCAParticipare

GRUPA MIJOCIE

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVGRUPAPROF. COORD.PREMIU
1GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAFINTA LORENAMIJLOCIEGLIGA RODICAParticipare
2GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAMOGDAN DOMINICMIJLOCIEGLIGA RODICAParticipare
3GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAOROS ADRIANMIJLOCIEGLIGA RODICAParticipare
4GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAMIHOC MAIAMIJLOCIEPĂUȘAN DORINA MELANIAParticipare
5GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAAPĂTEAN SARAMIJLOCIEPĂUȘAN DORINA MELANIAParticipare
6GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIASĂLĂGEANU JESSICAMIJLOCIEPĂUȘAN DORINA MELANIAParticipare

GRUPA MARE

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVGRUPAPROF. COORD.PREMIU
1GPN 22 SĂTMĂRELSATU MAREROMÂNIASCURTU MARIAMARESIMON JULIANNAI
2GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIASIMUȚ GIULIAMAREPOMIAN SIMONAParticipare
3GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIATĂTAR PAULAMAREPOMIAN SIMONAParticipare
4GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAPOP AMMAMAREPOMIAN SIMONAParticipare
5GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIAARDELEAN ANAMAREBRETEAN IOANAParticipare
6GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIANEGRU ELENAMAREBRETEAN IOANAParticipare
7GPP NR. 7 NEGREȘTI OAȘSATU MAREROMÂNIABIG AMALIAMAREBRETEAN IOANAParticipare

CLASA PREGĂTITOARE

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAPULBERE RAREȘPREGĂTITOAREFLORE AURICAParticipare
2ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIABERINDE LEAHPREGĂTITOAREFLORE AURICAParticipare
3ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAPOP SOFIA MARIAPREGĂTITOAREFLORE AURICAIII
4ȘC. GIMN. „LUCIAN BLAGA”SATU MAREROMÂNIACĂRĂUȘAN ADRIANA MARIKAPREGĂTITOARESILAGHI CRINA DUMITRIȚA/ CHIVULESCU RUXANDRA MONICAI
5ȘC. GIMN. „LUCIAN BLAGA”SATU MAREROMÂNIAIANC ALEX STELAN SABINPREGĂTITOARESILAGHI CRINA DUMITRIȚA/ CHIVULESCU RUXANDRA MONICAParticipare
6ȘC. GIMN. „LUCIAN BLAGA”SATU MAREROMÂNIASCHITA MARIA ANTONIAPREGĂTITOARESILAGHI CRINA DUMITRIȚA/ CHIVULESCU RUXANDRA MONICAParticipare
7ȘC. GIMN. „LUCIAN BLAGA”SATU MAREROMÂNIASĂRARU LUCAPREGĂTITOARESĂLĂJAN LAVINIAParticipare
8ȘC. GIMN. „LUCIAN BLAGA”SATU MAREROMÂNIACOCÂRCA DIANAPREGĂTITOARESĂLĂJAN LAVINIAParticipare
9ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIATARNOIVCZ SOFIAPREGĂTITOAREȘTEF MANUELAII
10ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIABUIER ANNA MARIAPREGĂTITOAREȘTEF MANUELAParticipare
11ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAMANIȚA ANASTASIAPREGĂTITOAREȘTEF MANUELAParticipare

CLASA I

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1ȘC. GIMN. „O. GOGA”SATU MAREROMÂNIAMUREȘAN NATALIAIRAȚIU IOANAParticipare
2ȘC. GIMN. „O. GOGA”SATU MAREROMÂNIASCURTU DANIELAIGROZA LOREDANAParticipare
3ȘC. PROFESIONALĂ „GEORGE COȘBUC” V MEDIEȘU AURITSATU MAREROMÂNIABERINDE OCTAVIAIȚINCA CARMENParticipare
4ȘC. PROFESIONALĂ „GEORGE COȘBUC” V MEDIEȘU AURITSATU MAREROMÂNIAGOVOR CARINAIȚINCA CARMENParticipare
5ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAGIURGI MIHAIIȚINCA DENSAIII
6ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIABUNNA TEODORAIȚINCA DENSAI
7ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAHELVEI MATEIIȚINCA DENSAII
8ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAPAȘCALĂU ANDREIICHIȘ ALINAI
9ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIACHIȘ MATEO DANIELICHIȘ ALINA Participare
10ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAȘIREAG ȘTEFANICHIȘ ALINAParticipare

CLASA A II-A

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIUL
1SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIADENOCEA MARIAIIDEMETER ANAParticipare
2SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIAKOCH NAOMI REBECAIIDEMETER ANAII
3SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIAMACOVEI ALESIAIIHALASZ ZITAII
4SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIADANI CAROLINAIIHALASZ ZITAParticipare
5ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIARAȚIU SOFIAIISZAUFTMAN CAMELIAIII
6ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIASLAVU MARIAIISZAUFTMAN CAMELIAParticipare
7ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIACOSAR CASANDRAIISZAUFTMAN CAMELIAParticipare
8ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAGHERGHELY EMILIAIITĂMAȘ FLORICAI
9ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIABOLDE ARIANAIITĂMAȘ FLORICAParticipare
10ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAHIJAZYAL ALESIAIITĂMAȘ FLORICAParticipare

CLASA A III-A

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1ȘC. PROFESIONALĂ „GEORGE COȘBUC” MEDIEȘU AURITSATU MAREROMÂNIAMUREȘAN JESSICAIIIRUSZ CORINA DELIAParticipare
2ȘC. PROFESIONALĂ „GEORGE COȘBUC” MEDIEȘU AURITSATU MAREROMÂNIAPETRICEAN IOANAIIIRUSZ CORINA DELIAParticipare
3ȘC. PROFESIONALĂ „GEORGE COȘBUC”  MEDIEȘU AURITSATU MAREROMÂNIAGHEGHEȘ MĂDĂLINAIIIRUSZ CORINA DELIAParticipare
4ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU” SMSATU MAREROMÂNIAANDOR MARIAIIICRĂSNEAN LIVIAParticipare
5ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIATUPIȚA ANDREEAIIICRĂSNEAN LIVIAII
6ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAARDELEAN ELIZAIIICRĂSNEAN LIVIAParticipare
7ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAHOROTAN CATINCAIIICRĂSNEAN LIVIAIII
8ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIATURTOI ANASTASIAIIIGROZA CHILINȚAN RALUCAI
9ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAPOP DORAIIIGROZA CHILINȚAN RALUCAParticipare
10ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIABOLOGA LARAIIIGROZA CHILINȚAN RALUCAParticipare
11ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAMOISĂ ELENAIIIBOLDAN RALUCAParticipare
12ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAHOTEA THEODORAIIIBOLDAN RALUCAParticipare
13ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIASABĂU DAIANAIIIBOLDAN RALUCAParticipare
14ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAMAROZSAN ADRIENNIIIROATIȘ ADRIANAParticipare
15ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIANAGY ZSANETTIIIROATIȘ ADRIANAParticipare
16ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAUNGVARI PETERIIIROATIȘ ADRIANAParticipare
17ȘC. GIMN. „T. V. ȘTEFANELLI”SUCEAVAROMÂNIAMARCICO GIULIAIIIZBRANCA LĂCRIMIOARAParticipare
18ȘC. GIMN. „T. V. ȘTEFANELLI”SUCEAVAROMÂNIAMAXIM DANIELIIIZBRANCA LĂCRIMIOARAParticipare
19ȘC. GIMN. „T. V. ȘTEFANELLI”SUCEAVAROMÂNIARUSU RALUCAIIIZBRANCA LĂCRIMIOARAParticipare
20ȘC. GIMN. „GELLERT SANDOR” MICULASATU MAREROMÂNIANAGY ZSANETTIIIBARNA BOGGLARKA IMOLAParticipare
21ȘC. GIMN. „GELLERT SANDOR” MICULASATU MAREROMÂNIAMAROZSAN ADRIENNIIIBARNA BOGGLARKA IMOLAParticipare
22ȘC. GIMN. „GELLERT SANDOR” MICULASATU MAREROMÂNIAUNGVARI PETERIIIBARNA BOGGLARKA IMOLAParticipare

CLASA A IV-A

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIATASNADI CYNTHIAIVZAB TIMEAParticipare
2SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIAPIȘCOREAN LAVINIAIVZAB TIMEAParticipare
3SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIAJUHASZ VICTORIAIVMEKER ERIKAII
4SC. GIMN. DR. „VASILE LUCACIU”SATU MAREROMÂNIANAGHI ELIZAIVMEKER ERIKAParticipare
5ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIABIG MARIAIVLENGYEL CLAUDIAI
6ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIACUCUIAT MARIAIVSECAN ALINCAParticipare
7ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIASAVU PATRICIAIVSECAN ALINCAIII
8ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAȘTEȚ SARAIVSECAN ALINCAIII
9ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIASCHWARTZ FABIANIVCHERECHEȘ CRISTINAParticipare
10ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIASARVADI ARIANAIVCHERECHEȘ CRISTINAParticipare
11ȘC. GIMN. „C-TIN BRÂNCOVEANU”SATU MAREROMÂNIAKIRALI EVELINIVCHERECHEȘ CRISTINAParticipare

CLASA A V-A

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1COL. NAȚ. „PROPORANDIA-DIMITRIE TICHINDEAL”ARADROMÂNIAPOPESCU ȘTEFANIAVZEIGER DANAI
2ȘC. GIMN. „MIERCEA ELIADE”SATU MAREROMÂNIABALOGH PETRA IULIAVGABRUS ANDREA /MATYAS BEATAII
3GRĂDINIȚA ȘI ȘCOALA BILINGVĂ DE NAȚIONALITATE ROMÂNĂ HAJDU-BIHARSĂCALUNGARIATOROK DIANAVHOLLO CSEJTEI KINGAIII

CLASA A VI-A

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1COL. NAȚ. „PROPORANDIA-DIMITRIE TICHINDEAL”ARADROMÂNIAVANCI EMAVINECIU ADELINEI
2COL. NAȚ. „PROPORANDIA-DIMITRIE TICHINDEAL”ARADROMÂNIAVANCI ANAVINECIU ADELINEI
3COL. NAȚ. „PROPORANDIA-DIMITRIE TICHINDEAL”ARADROMÂNIAVANCI NINAVINECIU ADELINEIII
4LICEUL DE ARTA „AUREL POPP”SATU MAREROMÂNIAMAȘNIȚA IVANAVIBONTA ILEANAI

CLASA A VII-A

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1COL. NAȚ. „PROPORANDIA-DIMITRIE TICHINDEAL”ARADROMÂNIANEAMȚU SARAVIIZEIGER DANAParticipare
2COL. NAȚ. „PROPORANDIA-DIMITRIE TICHINDEAL”ARADROMÂNIABULEA ALESSIAVIIZEIGER DANAParticipare
3ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIABRATA DOMINIK ROLANDVIICROITOR DENISAParticipare
4ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIAPINTEA DANIELVIICROITOR DENISAParticipare
5ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIAVARGA CORNELVIICROITOR DENISAParticipare
6ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIAPAUL IOSIFVIIGOMBOȘ CRISTINAIII
7ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIAFAZEKAS REKA VIKTORIAVIIOLAH TURBUCZ NATALIAParticipare
8ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIAKALA HAJNALKA TAMARAVIIOLAH TURBUCZ NATALIAParticipare
9LICEUL DE ARTA „AUREL POPP”SATU MAREROMÂNIAMARKOCSAN VIVIENVIIBONTA ILEANAIII
10ȘC. GIMN. „IOAN VICOVEANU”SUCEAVAROMÂNIABĂLICI FORENTINAVIIDRĂGOI ANCUȚA MONICAIII
11ȘC. GIMN. „IOAN VICOVEANU”SUCEAVAROMÂNIACORNE BIANCAVIIDRĂGOI ANCUȚA MONICAII
12ȘC. GIMN. „IOAN VICOVEANU”SUCEAVAROMÂNIAȚUGUI CRISTINAVIIDRĂGOI ANCUȚA MONICAI
13GRĂDINIȚA ȘI ȘCOALA BILINGVĂ DE NAȚIONALITATE ROMÂNĂ HAJDU-BIHARSĂCALUNGARIAFAR PANNIVIIHOLLO CSEJTEI KINGAII

CLASA A VIII-A

NR. CRT.ȘCOALĂJUD.ȚARANUME ȘI PRENUME ELEVCLASAPROF. COORD.PREMIU
1ȘC. GIMN. RAKOCZI FERENCZSATU MAREROMÂNIABODOR PATRICIAVIIIBONEA ALINA-NARCISParticipare
2ȘC. GIMN. RAKOCZI FERENCZSATU MAREROMÂNIAGENISTEAN ERIKVIIIBONEA ALINA-NARCISIII
3ȘC. GIMN. RAKOCZI FERENCZSATU MAREROMÂNIAKOCH LEAVIIIBONEA ALINA-NARCISII
4ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIAMAGYARI HANNAVIIIILLE GABRIELA MARIANAParticipare
5ȘC. GIMN. „LIVIU REBREANU” PĂULEȘTISATU MAREROMÂNIAKOCSIS NICOLETA MARIAVIIIOLAH TURBUCZ NATALIAParticipare
6LICEUL DE ARTA „AUREL POPPSATU MAREROMÂNIAVARGA NATALIA-LAURAVIIILEPEDUS ILDIKOI
7LICEUL DE ARTA „AUREL POPPSATU MAREROMÂNIABORDEIANU ALEXANDRA NATALIAVIIILEPEDUS ILDIKOI
Share Button