Oamenii așteaptă alegerile parlamentare, dar puțini sunt cei care știu ceva despre candidați.

În satele ungurești din raionul Brregovo, cei mai mulți locuitori nu citesc programele electorale,  nu sunt familiarizați cu candidații și nici măcar nu știu câți candidați sunt. Dacă se pregătesc să participe la scrutin, vor vota intuitiv, deoarece citirea programelor în limba ucraineană  este incomodă.

Mulți localnici nu știu câți candidați sunt în districtul lor și cine sunt.

Satul Choma – maghiar – aici sunt înregistrați 697 de alegători. La alegerile prezidențiale,  din cei  circa  șapte sute de alegători la alegeri au participat   trei sute, atât de puțini,  menționează în comisia electorală teritorială, căci  majoritatea oamenilor sunt în străinătate. Acum, spune șeful CET, oamenii nu sunt prea activi, dar dacă și denotă interes, este spre candidatul  de etnie maghiară.

Aceeași situație e și în satul Ghecha, cea mai mare parte a locuitorilor sunt vorbitori de limba maghiară, mulți dintre ei  sunt la munci sezoniere, dar în consiliul satului speră, că la scrutin  se va prezenta  o parte considerabilă a locuitorilor satului.

Experții prognozează  o prezentare  redusă,  record, în regiune, iar în cea mai mică dintre cele șase circumscripții electorale  se prevede să se înregistreze în localitățile  cu populație de etnie maghiară.

Share Button