
Administrația regională de stat transcarpatică face apel la parchetul regiunii din cauza sabotării de către autoritățile din Ujgorod a deciziei comisiei pentru situații tehnogene și de urgență.
Autoritățile orașului Ujgorod nu respectă în mod regulat deciziile comisiilor de stat și regionale privind pericolul tehnogen și ecologic și situațiile de urgență, care au dus la coborârea centrului regional în nivelul roșu al pericolului epidemiologic, informează ARS Transcarpatia.
În prezent, spitalele din Ujgorod sunt 100% pline și pacienții gravi sunt transportați în alte centre raionale ale regiunii.
De exemplu, pe 21 octombrie, comisia regională a ordonat sporirea numărului de paturi de spital pentru pacienții cu coronavirus la 30%, iar pe 30 octombrie – la 50%.
❗La 29 octombrie, din ordinul ministrului sănătății din Ucraina, Maksym Stepanov se prevede crearea la baza spitalului municipal spital multidisciplinar COVID-19 pe baza Spitalului Clinic Orășenesc Central din Ujgorod un spital multidisciplinar Covid-19.Or,toate deciziile, la momentul actual, nu au fost puse în aplicare și sunt sabotate.
Nerespectarea deciziei comisiei este responsabilitatea directă a autorităților orașului, care sunt proprietarii instituției, conform Administrației regionale de stat transcarpatice.
Sâmbătă, în timp ce era transportat un rezident din Ujgorod la Spitalul raional Vinogradiv, din cauza lipsei paturilor suplimentare la Ujgorod, pacientul a decedat.
Administrația regională de stat transcarpatică face apel oficial la parchetul regional pentru a efectua o anchetă asupra determinării celor responsabili de moartea cetățeanului.