Două medalii pentru un transcarpatian, la Campionatele Mondiale de haltere

La Campionatul Mondial de Halterofilie versiunea Federației Mondiale Sportive Kettlebell (WKSF) din Italia, ucrainenii au ocupat locul al doilea, potrivit Administrației regionale de stat transcarpatice.

Vadym Roshkanyuk din Transcarpatia  a evoluat cu succes și în echipa națională. La competiții, sportivul a câștigat două medalii la diferite categorii. În rândul amatorilor, Vadim a devenit al doilea într-un ciclu lung de împingere cu mâna, cu o greutate de 24 kg, iar în competiția corespunzătoare dintre veterani a ocupat locul 3. Andriy Yaremus din Transcarpatia, președintele Consiliului de administrație al Asociației de haltere din Ucraina, a câștigat, de asemenea, această competiție în duelul clasic dintre maeștri. Un total de 145 de sportivi din 13 țări au participat la Campionat.