Echipa națională a Ucrainei a ajuns în finala campionatului mondial, datorită golului marcat de transcarpatianul Buletsa

În meciul semifinalei Cupei Mondiale U20 Ucraina, Ucraina a învins Italia cu scorul minimal de 1-0.

Singurul gol în meciul cu echipa italiană a fost marcat de Sergiy Buletsa, care a condus echipa în minutul 62.

Transcarpathianul  a primit o pasă de la Kaschuk și a marcat de la zece metri.

În minutul 80, echipa Ucrainei a rămas în minoritate – Denis Popov a primit un al doilea cartonaș galben pentru fault și a părăsit terenul. Astfel, apărătorul principal al echipei naționale n-a fost în meciul final.

Drama la meci a avut loc la minutul 91-lea,  când italienii au egalat scorul. Timpul compensat, echipa ucraineană l-a ratat. Doar un sistem de redare video a arătat, că italianul a încălcat regulile privind jucătorul nostru.

Scorul a fost anulat, deoarece italianul Gianluca Scamaca a faultat  înainte de a trimite mingea în plasă.

Drept urmare, echipa ucraineană a învins Italia și a intrat în finala Campionatului Mondial U20.

Rivalul echipei naționale ucrainene va fi stabilit în finală în meciul  Ecuadorului și Coreei de Sud. Meciul final va avea loc pe 15 iunie.