Șefii unuia dintre departamentele rationale de poliție din regiunea Transcarpatia au cerut unui antreprenor privat un „recul”lunar, amenințând urmărirea penală în caz de refuz. Bărbatul s-a adresat la Serviciul Securității de Stat din Ucraina.
S-a constatat, că șeful departamentului de poliție împreună cu adjunctul său au forțat un om de afaceri local să plătească lunar 5 mii de grivne pentru oportunitatea de a se ocupa de exploatarea legală a materialului lemnos. Pentru a demonstra „atractivitatea” propunerii lor, maleficii i-au creat obstacole artificiale în desfășurarea activității antreprenoriale și au șantajat bărbatul cu proceduri penale, a căror legalitate este verificată.
Colaboratorii forțelor de ordine l-au reținut pe șeful adjunct al departamentului raional în timpul primirii următoarei tranșe în monedă națională și 3 mii de dolari pentru închiderea dosarului.
În cadrul procesului penal inițiat în temeiul părții 3 a art. 368 (acceptarea unei oferte, promisiuni sau primirea unei prestații necorespunzătoare de către un funcționar) din Codul penal al Ucrainei, acțiunile de investigare sunt în desfășurare.
Măsurile de stopare a activităților ilegale au fost realizate în comun cu Direcția DBR din Lviv sub îndrumarea procedurală a Parchetului din regiunea Transcarpatia, potrivit centrului de presă al Serviciului de Securitate al Ucrainei.
Potrivit serviciului de presă al parchetului regiunii, după ce a primit 3.000 de dolari și 5.000 de grivne de beneficii ilicite, șeful adjunct al departamentului de poliție din Perechyn a fost reținut. E în curs de soluționare declararea de suspiciune cu privire la suspiciunea comiterii unei infracțiuni în temeiul articolului 3 din articolul 3 din Codul penal al Ucrainei (solicitarea și obținerea unui avantaj necuvenit de către un funcționar) și alegerea unei măsuri de reținere.
O investigație preventivă suplimentară este în curs de desfășurare. Este stabilită implicarea altor persoane în presupusele fapte ilicite.