
Potrivit site-ului web Uzhhorod, obiectivul principal al programului, aprobat astăzi, de către deputații Consiliului municipal este de a crea condiții favorabile pentru dezvoltarea intensivă a întreprinderilor mici și mijlocii din oraș, creșterea potențialului său, soluționarea problemelor de angajare, legalizarea locurilor de muncă, implicarea maximă în activități antreprenoriale a populației vulnerabile din punct de vedere social și multe altele.
În total, aproape 2,5 milioane de grivne sunt alocate pentru program. În 2020, în special, vor fi alocate din bugetul orașului 770 de mii de grivne.
În perioada 2019, 1507 de persoane fizice-antreprenori și 333 de persoane juridice au fost înregistrate în Inspectoratul Fiscal de Stat din Ujgorod. Veniturile din bugetul orașului din impozitul pe veniturile personale pentru anul 2019 s-au ridicat la peste 780 milioane de grivne.
Marea majoritate a întreprinderilor mici sunt implicate în comerț și prestarea serviciilor către consumatori (magazine, cafenele, saloane de îfrumusețe, reparații îmbrăcăminte etc.). Circa 85% din acești prestatori de servicii – sunt antreprenori privați, care sunt cea mai mare sursă de venituri la bugetul orașului.