O realizare istorică la box pentru Transcarpatia și Ucraina

Pentru prima dată în istorie, doi ucraineni au câștigat la Campionatul European de box din Turcia, în timp ce al treilea sportiv a devenit medaliatul de argint al competiției. Toți sunt elevi ai Școlii de Box Transcarpatice.

Vorbim despre Vladyslav Zheleznov (categoria de greutate până la 57 kg), Fedor Demeter (63 kg) și Oleksiy Tatarenko (66 kg), care au devenit recent campioni europeni.

În același timp, băieții au stabilit o altă realizare istorică: Vladyslav Zheleznov a fost recunoscut drept cel mai bun boxer la Campionatul European.

Astfel, echipa națională de box a Ucrainei a câștigat 14 medalii și a devenit a doua în clasamentul general datorită rezultatelor sportivilor transcarpatieni.

Șeful Administrației Militare Regionale s-a întâlnit cu boxeri, antrenori și reprezentanți ai Federației de Box din regiunea Transcarpatia. El le-a mulțumit pentru aceste succese și i-a asigurat de sprijinul autorităților regionale. În ciuda legii marțiale, vom căuta oportunități de a ajuta sporturile de toate nivelurile, de la amatori până la cele mai înalte realizări, a subliniat Viktor Mykita.

Câștigăm în ring – câștigăm și pe câmpul de luptă.