În orașul Colomya, Ucraina, a loc Campionatul pan-ucrainean de împins la presa orizontală  clasică  printre sportivi de toate vârstele, la care au participat opt sportivi din Transcarpatia, care s-au  întors acasă cu premii.

Cele mai  importante realizări  le-au obținut reprezentanții Clubului  sportiv de  powerlifters de la Universitatea Națională din Ujgorod (UzhNU),  (antrenor Andrew Fedorishko), care au  câștigat „aur“- la categoria junior  și două medalii de  „ argint“ la categoria adulți. Campion al Ucrainei printre juniori, în vârstă de 23 de ani, a devenit ujgorodeanul  Labinskiy Maximilian, care, pentru victoria cu  greutatea  până la 105 kg, a ridicat 175 kg. În al doilea concurs, printre femei la  categoria de greutate de până la 47 kg, cu rezultatul de  67,5 kg, a câștigat reprezentanta comunității teritoriale Baranințy,  Elizabeta Ryzhak, iar la bărbați, categoria de 83 kg,  a fost  medaliat cu argint  Olexander Shleahta din  Ujgorod, care a ridicat 197.5 kg, ce reprezintă un nou record în regiune.

Printre tineri cu vârsta de 18 de ani  au  câștigat premii reprezentanții orașului Mucachevo  (antrenor Mykola Krasylynets), locul al doilea i-a revenit lui  Ruslan Melikov, medalia de bronz – lui Olexander Belka și Ilia Kovach.

În competițiile veteranilor Victoria au  sarbatorit-o la categoria greilor  Jaroslav Sitar din Perecin (el a fost al cincilea printre bărbați și Ghenadie Chesakov din Mucacevo,  care a ridicat 180 kg, ceea ce reprezintă un nou record pentru Ucraina printre powerlifters,  grupa  a doua de vârstă, în categoria de greutate de până la 105 kg.