Vineri, 07 decembrie, în jur de ora  8:30, la postul staționar  „Nîyjni Vorota“, raionul Voloveț poliția de patrulare, în conformitate cu informaația survenită de la Serviciul Securității de Stat (SBU) a  oprit pentru verificarea actelor  autoturismul marca «Toyota Land Cruiser» cu numere de înmatriculare din altă regiune a Ucrainei.

La volan se afla un tânăr  de 24 de ani, locuitor  din orașul Lutsk. În timpul inspectării  vehiculului poliția, împreună cu ofițerii SBU și polițiștii de frontieră au descoperit un lot  de pietre de chihlimbar, cu o greutate peste  200 de kilograme.

Poliția a declanșat procedurile penale în conformitate cu partea 2 al articolului 240 din Codul penal al Ucrainei (încălcarea regulilor de protecție a resurselor minerale). Chihlimbarul a fost confiscat. Reprezentanții forțelor de ordine  stabilesc originea  chihlimbarului. Continuă ancheta pre-proces, comunică serviciul de presă al departamentului  poliției naționale din regiunea Transcarpatia.

Elvira Chilaru

Share Button