Recent, în regiunea Transcarpatia a fost lansat un proiect social de caritate către Sărbătoarea Învierii: „Hristos a înviat, să ne bucurăm împreună.“
Organizatorii proiectului de caritate sunt tinerii din raionul Irșava. Pentru al treilea an consecutiv,aceștia, împreună cu managerul lor neschimbat, părintele Agapit, în preajma Sărbătorilor de Paști se ocupă de coacerea cozonacilor pentru cei nevoiași la brutăria din apropierea locașului cu hramul Sf. Ilie.
În acest an, în cadrul proiectului se vor coace 10.000 de cozonaci și se vor împărți celor nevoiași, orfanilor și celor grav bolnavi.
Ei adresează un apel către toți oamenii, care nu pot rămânea indifirenți față de suferințele semenilor să adere la prpiectul caritabil.
„Toți cei care doresc să se alăture pot transfera fonduri pentru a cumpăra produsele necesare pentru coacerea cozonacilor, de asemenea acceptăm cu bucurie produsele necesare: făină, lapte, ouă, zahăr, diverse ingrediente și glazuri, margarine, unt, drojdie“ –anunță organizatorii.
Pentru informații, puteți contacta numărul de telefon: 0968724567.
Reamintim că în anul 2019, ucrainenii vor sărbători Sărbătoarea Învierii în 28 aprilie.