
Ucraina intenționează să interzică complet activitățile Bisericii Ortodoxe Ruse. Acest lucru va ajuta la protejarea securității naționale, a suveranității și a integrității teritoriale a Ucrainei.
„Scopul proiectului de lege este acela de a proteja securitatea națională și integritatea teritorială a Ucrainei, de a preveni colaborarea, de a înceta incitarea la ură interreligioasă și de a destabiliza mediul religios din Ucraina”, – se arată într-un comunicat pe site-ul Radei Supreme.
Ce prevede proiectul de lege
Toate proprietățile bisericești ale administrației Patriarhiei Moscovei din Ucraina și organizațiile religioase, inclusiv Mitropolia Kiev a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, trebuie să fie inventariate și naționalizate în termen de 48 de ore de la adoptarea acestei legi.
Comunitățile religioase, mănăstirile și școlile teologice ale Patriarhiei Moscovei își pot schimba subordonarea în termen de 14 zile.
Lavra Peșterilor din Kiev, cunoscută și sub denumirea de Lavra Pecerska, o mănăstire istorică creștin-ortodoxă de la care își are numele sectorul orașului Kiev în care se află. Lavra Poceaev – un ansamblu monastic de mari dimensiuni construit în orașul Poceaiv, regiunea Tarnopol, precum și alte monumente de arhitectură de importanță de stat, deținute sau folosite de Patriarhia Moscovei devin proprietatea statului.