Un băiat din raionul Irșava,  în lupta  pentru titlul de campion European, a fost oprit doar de un rus.

Despre Campionatul European de Box printre juniori, care a avut loc în perioada 22-22 iunie în orașul Galaţi, s-a relatat pe  portalul  Irshava-news.

Pentru titlul de campion european de box, în afară de reprezentanții altor țări, au luptat  26 sportivi din Ucraina – 13 băieți și 13 fete. În competițiile dintre echipe, Ucraina a ocupat locul doi.

Astfel, transcarpatianul  Vladimir Gorzov la Campionatul European- juniori a reușit să câștige „medalia de bronz”. Băiatul este originar din satul Bilky, raionul  Irșava,  și a dus la competiții  steagul satului său natal.

Prima luptă a lui Vladimir a fost cu un reprezentant al Poloniei, pe  care l-a învins destul de ușor. În al doilea și al treilea meci, transcarpatianul  a reușit să trimită în  Knockout atât un israelian și un german.

Cu toate acestea, în al patrulea meci Vladimir a pierdut în faţa reprezentantului Federației Ruse. Drept  rezultat, băiatul  din s. Bilky  a devenit medaliat  de bronz al Campionatului European de Box.