UNICEF: Пандемія значно погіршила матеріальний стан ромів на Закарпатті (ФОТО)

Сім’ї ромів в Україні виявилися особливо вразливими перед пандемією COVID19 через обмежений доступ до засобів гігієни, чистої води, електрики, а також унаслідок високого рівня бідності.

У 2020 році Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та благодійна організація NEEKA Ukraine забезпечили 20 тисяч осіб у 32 поселеннях ромів у Закарпатській області гігієнічними наборами та встановили у дворах пластикові бачки для вмивання та миття рук. Про це пише UNICEF Ukraine.

Одним із найважливіших компонентів проєкту була роз’яснювальна кампанія з інформування мешканців ромських поселень про COVID-19 та профілактику захворювання. ЮНІСЕФ та партнери поширювали буклети і розвішували плакати, проводили інтерактивні заходи для дітей і дорослих, на яких у простій та цікавій формі розповідали, як захистити себе й оточення від загроз пандемії.

«Багато хто з нашого табору працюють на швейній фабриці. Ще інші підмітають вулиці, працюють двірниками. Але більшість безробітні», — розповідає мешканка ромського поселення в одному з районів Ужгорода Анжела. Вона разом зі своїм чоловіком виховують чотирьох дітей і займаються громадською діяльністю, допомагаючи односельцям отримувати офіційні документи, влаштовувати дітей до школи й шукати роботу.

Згідно з останнім опитуванням Коаліції ромських неурядових організацій, в Україні близько половини представників цієї національної меншини не мають роботи. А в низці сільських і приміських районів Закарпаття рівень безробіття в ромських громадах досягає 95%.

«Найбільше нашим дітям сподобалося співати пісню під час миття рук. Волонтери навчили їх слів угорської пісеньки, яка як раз триває 60 секунд», — розповідає староста ромської громади у селі Холмок – Йосиф Папп. Він додає, що більшість сімей у поселенні живуть бідно, а тому не мають змоги самостійно придбати навіть необхідні для дітей гігієнічні засоби.

У поселенні ромів у селі Холмок сьогодні проживають близько 700 осіб. Таких поселень, які самі роми називають таборами, немало в Закарпатській області: у цьому регіоні вони — п’ята за величиною національна меншина. За різними оцінками, в Закарпатській області загалом мешкають від 80 до 150 тисяч ромів. Точну їхню чисельність важко встановити, оскільки не всі представники цієї національної групи мають паспорти і свідоцтва про народження.

Пандемія і пов’язаний із нею карантин лише погіршили матеріальний стан мешканців ромських поселень на Закарпатті. Діти, які отримували харчування в школах і дитячих садках, на тривалий період змушені були залишатися вдома в сім’ях, де не завжди вистачає грошей на їжу й ліки. За словами старости ромської громади Йосифа Паппа, в їхньому поселенні кілька дорослих перехворіли на COVID-19. Після цього роми села Холмок почали серйозніше ставитися до миття рук і дотримання запобіжних гігієнічних заходів.

Share Button