Home Cultură Premianții Concursului „Recitatio”, ediția a XVI-a

Premianții Concursului „Recitatio”, ediția a XVI-a

0

Centrul Județean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare, în colaborare cu Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România (UZPR) – filiala Satu Mare, Cenaclul „Cronograf”, a organizat miercuri 15 mai 2024, la Casa Meșteșugarilor, cea de-a XVI- a ediție a concursului de recitări din lirica poeților sătmăreni „RECITATIO”.

Au luat cuvântul: Robert Laszlo – managerul C.J.C.P.C.T. Satu Mare, Felician Pop – președintele U.Z.P.R. – filiala Satu Mare, Năstaca Scopeț –inspector școlar pentru limba și literatura română și Loredana Știrbu – președintele juriului.

Anul acesta s-au înscris peste 50 de elevi din județ, președintele juriului a fost Loredana Știrbu, iar membrii: Felician Pop, Anca Soponar, Gheorghe Cormoș, și Cornelia Bălan Pop. Programul artistic a fost susținut de către tânărul cantautor de muzică folk – Adrian Lupescu.          Concursul de recitări din lirica poeților sătmăreni „Recitatio” se adresează elevilor de  gimnaziu (clasele VII-VIII), și celor de liceu, desfășurându-se pe două secţiuni: interpreţi individuali şi grupuri de recitatori.  Grupurile de recitatori pot prezenta un colaj din poeziile unui singur poet sau a mai multor poeţi sătmăreni, cu acompaniament muzical sau fără.

Lista premianților:

Marele Premiu:

Yanna Murășan de la Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, clasa a XII – a, profesor coordonator – Ioana Leiti

Individual:

Premiul I

Hanțig Leontin de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, clasa a            IX- a, profesoor coordonator -Anca Teodora Andreescu

Premiul II

Szemak Viola Tamara, de la Liceul Teologic „Ham Janos”, clasa a X- a, profesor coordonator Heinrich Andrea

Premiul III

Patrick Csizar, de la Colegiul Național „Ioan Slavici”, clasa a XI- a          

Premiul Cenaclului „Cronograf”

Szenuka Samira Mara de la Școala Gimnazială „Gellert Sandor”  Micula, clasa a VII- a, profesor coordonator – Bejera Horvat Adriana

Premiul lunarului Szamos

Loga Szilard Aron de la Colegiul Național ,,Kőlcsey Ferenc”, clasa a X- a,            profesor coordonator- Daniela Anderco și Fazekas Katalin

Premiul Cenaclului „Alfazet”

Rainhard Robert  de la Liceul cu Program Sportiv, clasa a IX- a

Premiul Scriitorilor de Nord Vest

Bocrici Alessio, de la Școala Gimnazială „Avram Iancu”, clasa a VI- a, profesor coordonator- Nicoleta Daniela

Premiul Revistei „Sugarut”

Péter Ivett, de la Liceul „Kölcsey Ferenc”, clasa a X- a, profesor coordonator- Fórizs Enikő

Premiul U.Z.P.R. – filiala Satu Mare

Erdei Melisa Gabriela de la Liceul Tehnologic „Ioniță G. Andron” Negrești Oaș, clasa a IX – a, profesor coordonator Georgeta Roșu

Grupuri:

 Premiul I

Vocile:

Deme Adriana, Branic Bianca, Canalasi Aliseea,Valkai Georgiana, de la   Liceul Teoretic „George Pop de Băsești” Satu Mare,          profesor coordonator – Carol Erdos

Premiul II

Opriș Luca, Crișan Cristian, Șuta Raul, Tripon Miruna, de la          Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” Satu Mare, profesor coordonator – Laura Marina Cerghes

Premiul III

Mario Mureșan, Ștefania Paraschiva Priala și Abou – Madi Giorgio de la Liceul de Arte,, Aurel Popp” Satu Mare, profesor coordonator – Ileana Bonta


Exit mobile version