miercuri, mai 22, 2024
spot_img
AcasăКультураНа Закарпатті під час війни зріс запит на ДНК-експертизу та побільшало шахраїв

На Закарпатті під час війни зріс запит на ДНК-експертизу та побільшало шахраїв

ДНК-експертизи у лабораторії Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України проводять із жовтня 2022 року. 40% із них — запит на ідентифікацію особи, яка вважається зниклою безвісти.

Як пише „Суспільне Ужгород”, у Закарпатському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України проводять понад 40 видів експертиз. Серед них — дослідження ДНК.

„Основними завданнями лабораторії молекулярно-генетичних досліджень є ідентифікація особи за слідами біологічного походження, що вилучені при огляді місця події за фактами вчинення тяжких злочинів (вбивство, згвалтування), а також встановлення спорідненості, з метою ідентифікації невпізнаних тіл і встановлення материнства та батьківства”, — розповідає завідувачка відділу біологічних досліджень та обліку Ліна Долгушина.

„Актуальним завданням сьогодення є ідентифікація невпізнаних осіб, а саме: осіб, які загинули під час вчинення військових злочинів, осіб, які потрапили в полон. Для пошуку таких осіб у родичів таких людей проводиться відбір зразків і ці зразки потрапляють до нас на дослідження. 40% від усього обсягу матеріалів, що нам надходять на дослідження, це є судові експертизи саме за таким напрямком: безвісти зниклих людей”, — додає Ліна Долгушина.

Дані ДНК-досліджень цієї та подібних лабораторій потрапляють у Національну базу центрального обліку генетичних ознак людини. Інформацію про встановлені збіги направляють до органів Національної поліції з метою подальшої перевірки й встановлення дійсно ідентифікації особи. З жовтня 2022 року криміналісти вже провели близько 2000 експертиз та дослідили 4000 об’єктів.

На Закарпатті під час війни зріс запит на ДНК-експертизу та побільшало шахраїв

Ще один напрямок роботи закарпатських експертів-криміналістів, запит на який зріс під час війни — кібербезпека, розказує старший судовий експерт сектору комп’ютерно-технічних та телекомунікаційних досліджень Микола Сабов.

„За перший квартал надійшло більше 50-ти до нас досліджень. Третина із них була пов’язана з шахрайськими діями, кіберзлочинами. Кол-центри. Це прямо напасть. Останні два роки кожна третя експертиза це якісь кіберзлочини. Вони пов’язані з роботою центрів цілих, або це точкові удари, коли одна людина сидить десь у себе і здійснює напади чи обдзвони конкретних людей, наприклад коли на ОЛХ „розводять” людей на гроші”, — каже Микола Сабов.

Крім того, у цьому центрі можна зробити експертне дослідження автомобілів. Проте охочих меншає, каже завідувачка сектору криміналістичного дослідження транспортних засобів і реєстраційних документів, що їх супроводжують, Тетяна Горват. 15 червня 2023-го Кабінет міністрів відмінив постанову і тепер при перереєстрації транспортного засобу проведення експертного дослідження не є обов’язковим. Лише за винятком вживаних автомобілів, ввезених із-за кордону вперше.

За три місяці в Закарпатській області провели понад 3000 експертиз машин, каже Тетяна Горват. Раніше за такий період перевіряли до 10 тисяч автомобілів.

„Щороку в Закарпатській області при перереєстрації транспортних засобів трапляються все більше випадків виявлення змін ідентифікаційних номерів, кузовів, шасі, двигунів, а також реєстраційних документів, що супроводжують транспортний засіб. Збільшилася кількість завезених автомобілів з-за кордону також для потреб наших військовослужбовців. Тому ризики придбати так званий сірий автомобіль, залишаються високими. Тому ми рекомендуємо проводити експертне дослідження транспортного засобу для населення і воно залишається дуже актуальним”, — зауважує Тетяна Горват.

Загалом експертна служба МВС в Україні має 24 адміністративно-лабораторні комплекси, де проводяться профільні дослідження.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments