miercuri, aprilie 24, 2024
spot_img
AcasăCulturăGala de Premiere a celei de-a a XI-a ediții a Concursului de...

Gala de Premiere a celei de-a a XI-a ediții a Concursului de reportaje  ,,Iosif Ţiproc”

            Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, cu sprijinul Consiliului Judeţean Satu Mare în parteneriat cu Cenaclul Cronograf, Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România- filiala Satu Mare, Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare, a  organizat joi 21 martie în Galeria de Artă a Centrului de Creație, cea de-a XI- a ediţie a Galei de Premiere a Concursului de reportaje ,,Iosif Ţiproc”.

            În deschiderea evenimentului au luat cuvântul: Robert Laszlo – managerul C.J.P.C.T. Satu Mare, Felician Pop – președintele U.Z.P.R. filiala Satu Mare, Manuela Breban – fiica regretatului gazetar Iosif Țiproc și Loredana Știrbu – președinta Cenaclului Cronograf.

            Concursul îşi propune să descopere şi să promoveze noi valori provenite din rândurile elevilor  de gimnaziu, clasele VII-VIII, și a elevilor de  liceu.

            Juriul a fost format din: președinte – Loredana Știrbu, membrii: Robert Laszlo, Felician Pop, Cornelia Pop Bălan și Gheorghe Cormoș. Momentele artistice au fost susținute de tânărul cantautor: Adrian Lupescu.

Lista premianților:    

Marele premiu – Pop Jasmina Georgiana, cls. a XI- a, Liceul „George Pop de Băsești”

Liceu:                       

Premiul I – Ravas Bianca Codruța, cls. a IX- a, Liceul tehnologic ,,Ioniță G. Andron” Negrești Oaș

Premiul II – Cionca Patricia Adelina, cls. a IX- a, Liceul  Tehnologic Tarna Mare

Premiul III – Patrik Csiszar cls. a X- a, Colegiul Național „Ioan  Slavici”

Gimnaziu                 

Premiul I – Visznyovszky Barbara, cls. a VIII- a, Liceul Reformat Satu Mare

Premiul II – Haga Jasmin, cls. a VIII- a. Liceul de Arte „Aurel Popp” Satu Mare

Premiul III – Sebo Kata, Matecsa Amalia Mercedesz, cls. a VIII- a, Liceul de Arte ,,Aurel Popp” Satu Mare

Premiul UZPR  filiala Satu Mare – Sugar Camelia, cls. a X- a, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși”

Premiul Cenaclului Cronograf – Boroș Maria Daria, cls. a V-a ,  Școala Gimnazială Tășnad

Premiul Gazeta de Nord Vest – Șuta Raul, Berinde  Ionuț cls. a X- a, Liceul Tehnologic Constantin Brâncuși

Premiul portalsm.ro – Hanțig Leontin, cls. a IX- a, Colegiul Național „Mihai Eminescu”

Premiul Familiei Țiproc – Robert Rainhard, cls. a IX- a, Liceul Sportiv Satu Mare

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments